Opět dálnice D43 přes naši obec

17.12.2018 09:04

Po delší odmlce se chystá výrazné oživení projektu dálnice D43. V roce 2016 v krajském územním plánu (ZÚR JMK) zůstaly dvě varianty, tzv. Německá (Hitlerovka u nás) a tzv. Optimalizovaná (vytvářející kvalitní obchvat Lipůvky a kvalitní severní obchvat Kuřimi). 

Zdá se, že se někdo zaleknul, že se konečně do ZÚRky dostalo něco, co je významně lepší než 80 let stará „Hitlerovka“. Kraj zadal studii, kde do celé věci vznesl znova totální chaos. Napřed prý si vytvořili 33 variant a nakonec jich posuzovali 16!  Výsledek je zatím nejhorší za poslední léta.

Kritéria, která pro porovnání zvolili, zcela opominula, že hlavním kritériem musí být, aby dálnice nevedla přes obce nebo v jejich těsné blízkosti. Autoři už se ani nesnaží maskovat politickou objednávku a tak nepřekvapí, že na celé čáře vítězí německá varianta. Možná napoví shodnost názvu projekční kanceláře se zpracovatelem územního plánu v Kuřimi . Realisticky celou situaci zachycuje novinový článek (přiložený na druhé straně). Zde popisované jednání jsem absolvoval spolu s Františkem Grézlem. S námi se jednání zúčastnili také zástupci všech postižených obcí v našem regionu. Moderátor tohoto jednání, náměstek hejtmana Maleček, hned na začátku jednání napadl naši snahu o reálné řešení trasování D43 a jako první věc sdělil, že ze studie vyřadili námi předloženou variantu, s vylepšenou křižovatku mezi Čebínem a Kuřimí.

Dále se už u řečnického pultíku střídali zpracovatelé jednotlivých kapitol územní studie. Jako náhodou na řadě předváděných materiálů byly výřezy situace mezi Malhostovicemi a Drásovem. Pohled to byl velmi tristní, neboť pásmo s kriticky překračovanými limity zasahovalo až do poloviny Malhostovic. Je tak nepochybné, že hluk a prach v ovzduší dopadnou na nás na všechny.

Optimalizovanou variantu s potřebným řešením pro Lipůvku a jako obchvat celého Brna nakonec jako celek také zavrhli. To je taky síla!

Celá studie by měla být zveřejněna v lednu. V únoru/březnu bude následovat projednávání zadání pro tzv. Aktualizaci krajského územního plánu (Aktualizaci ZÚR JMK). Čeká nás tedy krušné jaro a bude záležet především na nás, jak zabráníme této politické zlovůli.

Nenechte se, prosím, zmást předpokládaným termínem dokončení 2035. Tento rok je rokem dokončení celé D43 z Pardubického kraje! Je však nepochybné, že pokud se podaří trasu schválit, stavbaři se v prvé řadě vrhnou na náš úsek, a to co nejrychleji.

Je jasné, že se někomu nehodíme do krámu. Je totiž třeba si pojistit stavbu nového mega-giga-sídliště „nová Kuřim“ na Záhoří, tak pro 4 tis. obyvatel, a pro další stavby na Podlesí. Aby se tyto miliardové akce měly smysl a kupci za byty zaplatili „dobrou cenu“, musí se docílit odvedení co nejvíce dopravy na tzv. jižní obchvat Kuřimi… a pak už to nejde jinak než vést dálnici D43 pěkně k nám ...

Jaromír Foltýn, Sokol Malhostovice

 

 Článek MLADÁ FRONTA DNES 14.12.2018